Happy Happy

Happy Happy

15 Mayıs 2015 Cuma

Safranbolu

Bir heyecanla her hafta bir post yazacağım diye açtığım bloguma bir bakmışım uğramaz olmuşum :(
Araya giren minik tatiller ve yoğun iş temposundan dolayı istemeden bir ara verdim, ama bunu alışkanlık haline getirmemek gerek!
Güzel bir hafta sonuna başlarken size güzel bir Safranbolu yazısı yazayım dedim!


Doğduğum ve büyüdüğüm şehir olduğundan mıdır bilmem, ben Safranbolu'da huzur depoluyorum. Ara ara minik minik kaçamaklar yapıp ailemle ve sevdiklerimle İstanbul'un karmaşasından uzaklaşmak bizim için en büyük motivasyon sanırım.


Kısaca biraz tarihi bilgi vermek gerekirse;


Müze kent "Safranbolu", Batı Karadeniz bölgesinde Karabük iline bağlı, birbirinden güzel ahşap evleri ve çevresindeki cami, türbe, lonca çarşıları gibi tarihi eserleri, günümüze kadar "kent ölçeğinde korumasıyla" ünlenmiş tarihi bir ilçe. Ayrıca 1984 yılında UNESCO tarafından "dünya mirasları listesi"ne girmiş.Bence sonbahar ve ilkbahar Safranbolu'nun tadını çıkartmak için en güzel zamanlar...

Şimdi bol fotoğraflı bir Safranbolu turu geliyor huzurlarınıza;
Arasta Çarşısı'nda minik dükkanlar yanyana dizilmiş durumda ve el emeği bir çok hediyelik eşyayı bu dükkanlarda bulabilirsiniz.Safranbolu'nun en güzel kanyonlarından biri olan Tokatlı Kanyonu üzerine kurulmuş ve camdan yapılmış Kristal Teras, muhteşem manzarayı seyretmek isteyenler için harika bir mekan. Fotoğrafını çekemedim ama kanyona girmeden önce Tokatlı Kanyonu'na 100 metre mesafedeki İncekaya Su Kemeri'ni görün derim.Yukardaki 2 fotoğraf, her gidişimde mutlaka uğradığım Gökçüoğlu Konağı'nın içinde yer alan Marmelat Cafe'den. Aslında butik pansiyon olarak hizmet veren bu şirin konağın bahçesinde yer alan cafede yeşilliklerin arasında kuş sesleriyle unutulmaz dakikalar yaşabilirsiniz.

Burası da diğer favorim: Gül Evi. Burda zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorum, içeri girdiğiniz anda sanki bir başka bir boyuta geçiyorsunuz. Kocaman bahçesi, çalan enfes müzikler, huzurla yayılabileceğiniz sedirleri... tekrar tekrar uğramak için bahaneler arıyorum!

İste benim gözümden Safranbolu böyle...
Daha anlatılacak çok yer, gezilecek çok sokak, tadılacak pek çok lezzet var tabiki. Ama onları zaten bütün gezi sitelerinde bulabilirsiniz :) bu da görkemce* gözüyle Safranbolu!

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder